1 grudnia 2016 r. na Wydziale Politologii UMCS odbyły się warsztaty eksperckie przeprowadzone przez dr. Piotra Andrusieczkę. Spotkanie prowadził dyrektor Centrum Europy Wschodniej UMCS prof. dr hab. Walenty Baluk. Tematem warsztatów, w których uczestniczyli studenci Wydziału Politologii, był „Konflikt rosyjsko-ukraiński w obiektywie dziennikarza”.
W pierwszej części spotkania prof. dr hab. Walenty Baluk przedstawił fazy konfliktu hybrydowego pomiędzy Rosją i Ukrainą, począwszy od blokady towarów ukraińskich eksportowanych do Rosji na granicy ukraińsko-rosyjskiej w sierpniu 2013 roku, do aktualnego etapu konfliktu polityczno-militarnego niskiej intensywności w Donbasie.
Dr Piotr Andrusieczko wyodrębnił trzy okres swojej pracy korespondenta polskich mediów na Ukrainie. Pierwszy na przełomie 2013 i 2014 roku, gdy obserwował wydarzenia na Majdanie w Kijowie, kolejny kiedy Rosja dokonywała aneksji Krymu i trzeci w czasie wojny w Donbasie. Przedstawiając źródła konfliktu wokół prozachodniego kierunku integracji Ukrainy z Unią Europejską, Piotr Andrusieczko wskazywał przede wszystkim świadomość władz rosyjskich, że bez podporządkowania sobie Ukrainy, Rosja w dłuższym okresie nie będzie mogła pretendować na arenie międzynarodowej do roli mocarstwa ponadregionalnego. Relacjonując wydarzenia na Majdanie w Kijowie Piotr Andrusieczko zwracał uwagę, że faktycznym końcem rządów ekipy prezydenta Wiktora Janukowycza była masakra obrońców Majdanu w drugiej połowie lutego 2014 roku. Odnosząc się do aneksji Półwyspu Krymskiego przez Federację Rosyjską, Piotr Andrusieczko zwracał uwagę na propagandowy obraz sytuacji przedstawianej wówczas w rosyjskich mediach masowych. Uzasadnieniem zmian terytorialnych było zagrożenie życia Rosjan mieszkających na Krymie, którzy bali się odwetu ze strony nowych władz ukraińskich, określanych jako dyktatura narodowo-faszystowska i dlatego wybrali w referendum powrót do granic państwowych Rosji. Obecnie, według Piotra Andrusieczki, w najtrudniejszej sytuacji są krymscy Tatarzy. Pozbawieni swojego samorządu i mediów są w różnorodny sposób prześladowani i postrzegani jako zagrożenie ekstremistyczne dla nowych rosyjskich władz. Trzeci okres pobytu na Ukrainie Piotra Andrusieczki, wiąże się z rosyjskim projektem Noworosji, który miał zostać zrealizowany poprzez opanowanie wschodniej i południowej Ukrainy, dzięki czemu Ukraina, odcięta od Morza Czarnego i pozbawiona połowy terytorium, stałaby się państwem o wiele mniejszym znaczeniu. Efektem realizacji planu Władimira Putina był konflikt militarny w Donbasie i zamieszki na południu Ukrainy. Po opanowaniu części terytoriów obwodów Ługańskiego i Donieckiego oraz po fiasku podobnych działań na południu Ukrainy konflikt pozostaje w stanie częściowo zamrożonym. Ataki ze strony separatystów są częste i powodują kolejne straty w armii ukraińskiej, stanowiąc formę nacisku na władze reformującej się Ukrainy.
Następnie, w końcowej części spotkania gość Centrum Europy Wschodniej i Wydziału Politologii UMCS odpowiadał na liczne pytania studentów.
Sylwetka: dr PIOTR ANDRUSIECZKO, etnolog, politolog, publicysta, dziennikarz, sprawozdawca wydarzeń na Ukrainie, laureat nagrody dla Dziennikarza Roku 2014. Pracował jako wykładowca w Instytucie Historii i Politologii na Wydziale Filologiczno-Historycznym Akademii Pomorskiej w Słupsku. Publikował w „Głosie Wielkopolski”, „Nowej Europie Wschodniej” i „Naszym Słowie”. Był redaktorem naczelnym czasopisma „Ukraiński Żurnal”. Od kwietnia 2014 jest współpracownikiem „Gazety Wyborczej”. Współpracował także z TVP, TVN24 „Biznes i Świat”, Tok FM i Polskim Radiem. Od 2013 relacjonuje dla polskich mediów wydarzenia na Ukrainie w Kijowie, na Krymie oraz w Donbasie. Był uczestnikiem misji obserwacyjnych w czasie wyborów parlamentarnych i prezydenckich na Ukrainie w latach 2002, 2006, 2010 i 2012 oraz członkiem Międzynarodowej Misji Eksperckiej na wybory prezydenckie na Ukrainie w 2014 r.
Bogdan Borowik