rok akademicki 2014/2015

Ogłoszono wyniki konkursu „Jestem, bo wrócili”

W dniach 18-19 września 2015 r. w Akademii Supraskiej w Supraślu odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników konkursu „Jestem, bo wrócili”. Celem konkursu było przywracanie pamięci historycznej o tzw. bieżeństwie, czyli ewakuacji ludności cywilnej (w większości prawosławnej) dokonanej przez administrację rosyjską w czasie pierwszej wojny światowej latem 1915 r. w obliczu ofensywy wojsk niemieckich i austro-węgierskich. Jednym z partnerów przy organizacji konkursu było Centrum Europy Wschodniej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, zaś członkiem jury był pracownik Centrum dr Grzegorz Kuprianowicz.

Czytaj więcej...

Wystawa „Karaj jołłary – karaimskie drogi” w Lublinie

KaraimiTroki1864W dniach 1 do 31 października 2015 r. odwiedzi Lublin wystawa „Karaj jołłary – karaimskie drogi. Karaimi w dawnej fotografii”. Ta wyjątkowa wystawa ukazuje losy wywodzącej się z Krymu najmniejszej mniejszości etnicznej w Polsce. Jednym z organizatorów wystawy jest Centrum Europy Wschodniej UMCS w Lublinie. Wystawa będzie eksponowana na Zamku Lubelskim. Odbywa się w ramach Kongresu Inicjatyw Europy Wschodniej.

Wernisaż wystawy odbędzie się 1 października 2015 r. (czwartek) o godz. 19.00 na Zamku Lubelskim.

Czytaj więcej...

Bezpieczeństwo w Europie Wschodniej

Podczas Kongresu Inicjatyw Europy Wschodniej odbędą się panele dyskusyjne w ramach linii programowej „Bezpieczeństwo w Europie Wschodniej”. Organizatorami paneli są: Centrum Europy Wschodniej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Wydział Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, zaś partnerami: Instytut Stosunków Międzynarodowych Narodowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki (Kijów) i Przykarpacki Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Stefanyka (Iwano-Frankowsk). W panelach wezmą udział badacze z Polski, Ukrainy i Rosji.

Panele dyskusyjne podczas linii programowej „Bezpieczeństwo w Europie Wschodniej” odbędą się 2 października 2015 r. sali kinowej Muzeum Lubelskiego w Lublinie (ul. Zamkowa 9). Zapraszamy do udziału. Pełny program Kongresu Inicjatyw Europy Wschodniej: http://www.kongres.lublin.eu/program

Czytaj więcej...

Absolwent EKPiUU dziekanem Wydziału Humanistycznego Akademii Ostrogskiej

Absolwent Europejskiego Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów doc. dr hab. Dmytro Szewczuk z początkiem roku akademickiego 2015/2016 został dziekanem Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Narodowego „Akademia Ostrogska” w Ostrogu na Ukrainie.

Czytaj więcej...

Publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgra Tarasa Handziyego

W dniu 30 września 2015 r. o godz. 12.00 w Sali Posiedzeń Rady Wydziału Filozofii i Socjologii /pl. Marii Curie-Skłodowskiej 4/ odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiejmgra Tarasa HANDZIYEGO nt: „Consciousness and Its Evolution: From a Human Being to a Post-Human.” ...>