rok akademicki 2011/2012
Studia Wschodnioeuropejskie
Unikatowe w skali kraju Studia Wschodnioeuropejskie na Wydziale Politologii UMCS skierowane są do wszystkich, którzy chcą poznać i zrozumieć Europę Wschodnią, Bałkany oraz Kaukaz w politycznym, społeczno-kulturalnym oraz gospodarczym wymiarze. Prowadzone są na poziomie licencjatu z możliwością późniejszej kontynuacji na studiach magisterskich. Student studiów wschodnioeuropejskich zdobywa interdyscyplinarną wiedzę z zakresu politologii, historii, socjologii, prawa, ekonomii, filozofii, nauki o kulturze i religioznawstwa, ukierunkowaną na Europę Wschodnią jako region zamieszkiwany przez zróżnicowane społeczeństwa lub skoncentrowaną na państwach wschodnioeuropejskich, w tym Federacji Rosyjskiej, Ukrainie, Białorusi, państwach bałkańskich i kaukaskich.
Prezentacja Platformy Obsługi Nauki
23 maja 2012 r. odbyła się prezentacja projektu PLATON (Platforma Obsługi Nauki: Kontener usług wspólnych). Projekt PLATON finansowany ze środków Unii Europejskiej, realizowany jest przez Konsorcjum PIONIER. W ramach projektu, LubMAN UMCS udostępni 5 usług dla środowiska akademickiego (wideokonferencje, naukowa interaktywna telewizja HD, archiwizacja danych, obliczenia kampusowe – aplikacje na żądanie, eduroam – bezpieczny bezprzewodowy dostęp do sieci akademickiej). Ze strony CEW w konferencji uczestniczyła mgr Barbara Targońska. Więcej informacji na temat projektu: www.platon.pionier.net.pl/online/.
Polsko-Ukraińskie Spotkania Mistrzów Słowa
W dniach 30 marca – 1 kwietnia br. w Lublinie odbywały się Polsko-Ukraińskie Spotkania Mistrzów Słowa (Finał VII Ogólnopolskiego Konkursu Poezji i Prozy Ukraińskiej oraz Finał V Konkursu Poezji i Prozy Polskiej na Ukrainie), organizatorem których był Dział Edukacji Kulturalnej Centrum Kultury w Lublinie, a jednym ze współorganizatorów – Centrum Europy Wschodniej UMCS. W tym roku gościem specjalnym i jurorem konkursu był znany ukraiński poeta, pisarz i tłumacz Serhij Żadan. Wraz z nim w jury zasiadali poeta i tłumacz Bohdan Zadura oraz Andrzej Głowacki - reżyser, juror konkursów recytatorskich, aktor oraz autor piosenek. W Koncercie Galowym wystąpił zespół folkowy Chwyla oraz wybrani przez jury laureaci Spotkań.
Polsko-Ukraińskie Spotkania Mistrzów Słowa - obszerne fragmenty Koncertu Galowego
Panel dyskusyjny: spotkanie ekspertów dot. relacji POLSKA - UE - UKRAINA
W dniu 20 marca br. pod patronatem Konsulatu Generalnego Ukrainy w Lublinie oraz z udziałem Konsula Generalnego Władysława Kanewśkiego odbyło się posiedzenie eksperckie Wyniki Prezydencji Polski w Unii Europejskiej: Tendencje i prognozy rozwoju trójstronnej współpracy Polska - Ukraina – UE zorganizowane przez Centrum Europy Wschodniej. W posiedzeniu wzięli udział prof. dr hab. Walenty Baluk (Wydział Politologii UMCS), który był moderatorem, dr Tomasz Stępniewski (Katolicki Uniwersytet Lubelski, Instytut Europy Środkowo-Wschodniej), dr Piotr Kuspys (Ukraińska Sekcja BBC), dr Jarosław Kit.
Panel dyskusyjny(1); Panel dyskusyjny(2).
Wykład Otwarty CEW
W dniu 16 grudnia 2011 r. (piątek) o godz. 1500 w auli im. I. Daszyńskiego Wydziału Politologii UMCS (Plac Litewski 3) odbył się Wykład Otwarty pt. Polityka Rosji wobec Europy Wschodniej: procesy widziane z perspektywy łotewskiej, który wygłosił Ēriks Jēkabsons - historyk, profesor Uniwersytetu Łotwy w Rydze. Wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem społeczności akademickiej Lublina ->