rok akademicki 2011/2012

Studia Wschodnioeuropejskie

Wpisany przez Targońska Barbara 08 czerwiec 2012

Unikatowe w skali kraju Studia Wschodnioeuropejskie na Wydziale Politologii UMCS skierowane są do wszystkich, którzy chcą poznać i zrozumieć Europę Wschodnią, Bałkany oraz Kaukaz w politycznym, społeczno-kulturalnym oraz gospodarczym wymiarze. Prowadzone są na poziomie licencjatu z możliwością późniejszej kontynuacji na studiach magisterskich. Student studiów wschodnioeuropejskich zdobywa interdyscyplinarną wiedzę z zakresu politologii, historii, socjologii, prawa, ekonomii, filozofii, nauki o kulturze i religioznawstwa, ukierunkowaną na Europę Wschodnią jako region zamieszkiwany przez zróżnicowane społeczeństwa lub skoncentrowaną na państwach wschodnioeuropejskich, w tym Federacji Rosyjskiej, Ukrainie, Białorusi, państwach bałkańskich i kaukaskich.

 

 

Prezentacja Platformy Obsługi Nauki

Wpisany przez Targońska Barbara 25 maj 2012

platon1

23 maja 2012 r. odbyła się prezentacja projektu PLATON (Platforma Obsługi Nauki: Kontener usług wspólnych). Projekt PLATON finansowany ze środków Unii Europejskiej, realizowany jest przez Konsorcjum PIONIER. W ramach projektu, LubMAN UMCS udostępni 5 usług dla środowiska akademickiego (wideokonferencje, naukowa interaktywna telewizja HD, archiwizacja danych, obliczenia kampusowe – aplikacje na żądanie, eduroam – bezpieczny bezprzewodowy dostęp do sieci akademickiej). Ze strony CEW w konferencji uczestniczyła mgr Barbara Targońska. Więcej informacji na temat projektu: www.platon.pionier.net.pl/online/.

Polsko-Ukraińskie Spotkania Mistrzów Słowa

Wpisany przez Targońska Barbara 02 kwiecień 2012

W dniach 30 marca – 1 kwietnia br.  w Lublinie odbywały się Polsko-Ukraińskie Spotkania Mistrzów Słowa (Finał VII Ogólnopolskiego Konkursu Poezji i Prozy Ukraińskiej oraz Finał V Konkursu Poezji i Prozy Polskiej na Ukrainie), organizatorem których był Dział Edukacji Kulturalnej Centrum Kultury w Lublinie, a jednym ze współorganizatorów – Centrum Europy Wschodniej UMCS. W tym roku gościem specjalnym i jurorem konkursu był znany ukraiński poeta, pisarz i tłumacz Serhij Żadan. Wraz z nim w jury zasiadali poeta i tłumacz Bohdan Zadura oraz Andrzej Głowacki - reżyser, juror konkursów recytatorskich, aktor oraz autor piosenek. W Koncercie Galowym wystąpił zespół folkowy Chwyla oraz wybrani przez jury laureaci Spotkań.

Polsko-Ukraińskie Spotkania Mistrzów Słowa - obszerne fragmenty Koncertu Galowego

Panel dyskusyjny: spotkanie ekspertów dot. relacji POLSKA - UE - UKRAINA

Wpisany przez Targońska Barbara 20 marzec 2012

W dniu 20 marca br. pod patronatem Konsulatu Generalnego Ukrainy w Lublinie oraz z udziałem Konsula Generalnego Władysława Kanewśkiego odbyło się posiedzenie eksperckie Wyniki Prezydencji Polski w Unii Europejskiej: Tendencje i prognozy rozwoju trójstronnej współpracy Polska - Ukraina – UE zorganizowane przez Centrum Europy Wschodniej. W posiedzeniu wzięli udział prof. dr hab. Walenty Baluk (Wydział Politologii UMCS), który był moderatorem,  dr Tomasz Stępniewski (Katolicki Uniwersytet Lubelski, Instytut Europy Środkowo-Wschodniej), dr Piotr Kuspys (Ukraińska Sekcja BBC), dr Jarosław Kit.

Panel dyskusyjny(1); Panel dyskusyjny(2).

 

Wykład Otwarty CEW

Wpisany przez Targońska Barbara 05 grudzień 2011

W dniu 16 grudnia 2011 r. (piątek) o godz. 1500 w auli im. I. Daszyńskiego Wydziału Politologii UMCS (Plac Litewski 3)  odbył się Wykład Otwarty pt.  Polityka Rosji wobec Europy Wschodniej: procesy widziane z perspektywy łotewskiej, który wygłosił Ēriks Jēkabsons - historyk, profesor Uniwersytetu Łotwy w Rydze. Wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem społeczności akademickiej Lublina ->