rok akademicki 2009/2010
Publiczna obrona rozprawy doktorskiej
29 września 2010 r. na Wydziale Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej słuchaczki Europejskiego Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów w latach 2005-2009 mgr Yaroslavy Shevchuk pt. Bohater współczesnej młodej prozy polskiej i ukraińskiej w sytuacji (samo)identyfikacji pokoleniowej: aspekt socjologiczny (promotor: prof. dr hab. Stefania Andrusiw, recenzenci: prof. dr hab. Włodzimierz Wilczyński z Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz prof. dr hab. Danuta Szymonik z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach). Komisja Rady Wydziału pozytywnie oceniła rozprawę doktorską i przebieg obrony oraz podjęła decyzję o wystąpieniu do Rady Wydziału z wnioskiem o nadanie mgr Yaroslavie Shevchuk tytułu doktora nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa i przyznanie nagrody rektorskiej. Praca została również wyróżniona poprzez rekomendowanie do druku.
Posiedzenie Konwentu EKPiUU
W dniu 2 września br. w Kijowie odbyło się posiedzenie Konwentu EKPiUU, na którym omawiane były ważne kwestie związane z działalnością Kolegium. Udział w posiedzeniu wzięło 9 osób z pięciu uczelni: Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Narodowego Uniwersytetu im. T. Szewczenki w Kijowie, Narodowego Uniwersytetu Państwowej Służby Podatkowej Ukrainy, Uniwersytetu Opolskiego, Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Legnicy.
Publiczna obrona rozprawy doktorskiej
30 czerwca 2010 r. na Wydziale Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej słuchaczki Europejskiego Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów w latach 2006/2007 – 2008/2009 mgr Zoji Kucej pt. Świętość i święci w dyskursie kulturowym rosyjskiej diaspory. Proza Borysa Zajcewa (1922-1972). Promotorem rozprawy była prof. zw. dr hab. Anna Woźniak; recenzenci: prof. zw. dr hab. Joanna Mianowska – Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, prof. dr hab. Bronisław Kodzis – Uniwersytet Opolski. Komisja Rady Wydziału pozytywnie oceniła rozprawę doktorską i przebieg obrony oraz podjęła decyzję o wystąpieniu do Rady Wydziału z wnioskiem o nadanie mgr Zoji Kucej tytułu doktora nauk humanistycznych w zakresie nauki o literaturze.
Publiczna obrona rozprawy doktorskiej
30 czerwca 2010 r. na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu im.MariiCurie-Skłodowskiej odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej
słuchacza Europejskiego Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów mgr
Pawła Błędowskiego pt. "Postmodernistyczna krytyka idei i instytucji
uniwersytetu". Promotorem rozprawy był prof. dr hab. Jan Pomorski;
recenzenci: prof. dr hab. Tadeusz Sławek – Uniwersytet Śląski, prof. dr hab.
Tadeusz Szkołut – UMCS. Komisja Rady Wydziału pozytywnie oceniła rozprawę
doktorską i przebieg obrony oraz podjęła decyzję o wystąpieniu do Rady
Wydziału z wnioskiem o nadanie mgr Pawłowi Błędowskiemu tytułu doktora
nauk humanistycznych w zakresie metodologii historii i historii historiografii.
Od Europejskiego Kolegium do Europejskiego Uniwersytetu
11 czerwca br. w EKPiUU odbył się okrągły stół pt. Od Europejskiego Kolegium do Europejskiego Uniwersytetu, który stanowił podsumowanie 10-lecia istnienia EKPiUU. W dyskusji wzięły udział obecne i byłe władze Kolegium oraz osoby z nim związane i goście: kanclerz dr Aleksy Kucy, zastępca Przewodniczącego Konwentu i prorektor UMCS prof. dr hab. Stanisław Chibowski, prof. dr hab. Jan Pomorski – Przewodniczący Konwentu w latach 2004-2006, obecnie Pełnomocnik Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego ds. powołania Europejskiego Uniwersytetu Wschodniego; dr Grzegorz Kuprianowicz – kanclerz EKPiUU w latach 2004-2006; prof. dr hab. Marian Harasimiuk – członek Rady Założycieli EKPiUU oraz rektor UMCS w latach 1999-2005; dr hab. Hubert Łaszkiewicz – członek Konwentu EKPiUU w ubiegłych latach, Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie Ołeh Horbenko oraz prof. Mykoła Doroszenko z Akademii Państwowej Służby Podatkowej w Kijowie. Dyskusję poprowadził niezależny dziennikarz Marcin Superczyński. Podczas posiedzenia okrągłego stołu rozmawiano o osiągnięciach i porażkach Kolegium, o idei uniwersytetu polsko-ukraińskiego, która rozwinęła się z Kolegium i rozrosła się do koncepcji Europejskiego Uniwersytetu Wschodniego. NT
Dni Nauki 2010
W dniu 11 czerwca br. w Europejskim Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów odbyły się Dni Nauki połączone z podsumowaniem 10-lecia istnienia Kolegium. W oficjalnym rozpoczęciu Dni Nauki wzięły udział zarówno obecne, jak i byłe władze EKPiUU, słuchacze Kolegium oraz goście. Głos zabrali m.in. Kanclerz Kolegium dr Aleksy Kucy, Rektor UMCS prof. dr hab. Andrzej Dąbrowski, prof. Mykoła Doroszenko z Narodowego Uniwersytetu Państwowej Służby Podatkowej z Kijowa. List powitalny od Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Barbary Kudryckiej odczytał Pełnomocnik Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego ds. powołania Europejskiego Uniwersytetu Wschodniego Prof. dr hab. Jan Pomorski. Wykład Otwarty pt. Antynomia moralizmu i realizmu w polityce wygłosił Prof. dr hab. Leszek Gawor. Wręczono dyplomy EKPiUU słuchaczom, którzy w tym roku ukończyli studia w ramach Kolegium oraz obronili swoje doktoraty. Dyplom Honorowy Kolegium wręczono Prof. dr hab. Janowi Pomorskiego, który w swoim wystąpieniu przedstawił sytuację dotyczącą powołania Europejskiego Uniwersytetu Wschodniego. W części artystycznej wystąpiła Oksana Terefenko. Po zakończeniu części oficjalnej słuchacze Kolegium oraz młodzi naukowcy z innych ośrodków kontynuowali swoją pracę w czterech panelach tematycznych, w których wygłoszono łącznie przeszło 50 referatów. Dni Nauki EKPiUU 2010 połączone z obchodami 10-lecia Kolegium objęte zostały Patronatem Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie prof. Barbary Kudryckiej oraz Marszałka Województwa Lubelskiego dr Krzysztofa Grabczuka.
Zjazd absolwentów Kolegium
W dniu 12 czerwca br. w EKPiUU odbyło się spotkanie absolwentów, którzy ukończyli Kolegium w roku 2005 i byli pierwszymi jego słuchaczami. Na spotkaniu z obecnymi słuchaczami absolwenci podzielili się wspomnieniami na temat studiów w ramach Kolegium, opowiedzieli o tym, jak potoczyły się ich losy po ukończeniu studiów. Ponadto na spotkaniu poruszono kwestie Europejskiego Uniwersytetu Wschodniego, sytuacji w szkolnictwie wyższym na Ukrainie oraz nostryfikacji dyplomów. Wieczorem absolwenci i obecni słuchacze spotkali się przy ognisku integracyjnym. Absolwenci Kolegium wzięli też udział w okrągłym stole „Od Europejskiego Kolegium do Europejskiego Uniwersytetu”, który się odbył w przededniu, 11 czerwca. NT
Obrona Oksany Voytyuk
14 czerwca 2010 r. na Wydziale Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej słuchaczki Europejskiego Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów mgr Oksany Voytyuk pt. Potencjał energetyczny państw Unii Europejskiej (promotor: dr hab. Grzegorz Janusz, prof. nadzw. UMCS; recenzenci: dr hab. Zbigniew Czachór, prof. nadzw. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz dr hab. Czesław Maj z UMCS). Komisja Rady Wydziału pozytywnie oceniła rozprawę doktorską i przebieg obrony oraz podjęła decyzję o wystąpieniu do Rady Wydziału z wnioskiem o nadanie mgr Oksanie Voytyuk tytułu doktora nauk humanistycznych w zakresie nauki o polityce. NT
Obrona Igora Lyubashenki
11 czerwca 2010 r. na Wydziale Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej słuchaczа Europejskiego Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów mgr. Igora Lyubashenki pt. Europejska Polityka Sąsiedztwa Unii Europejskiej wobec Państw Europy Wschodniej (promotor: dr hab. Marek Pietraś, prof. nadzw. UMCS; recenzenci: prof. dr hab. Kazimierz Łastawski z Wydziału Nauk Humanistycznych SGGW oraz dr hab. Andrzej Czarnocki, prof. nadzw. UMCS). Komisja Rady Wydziału pozytywnie oceniła rozprawę doktorską i przebieg obrony oraz podjęła decyzję o wystąpieniu do Rady Wydziału z wnioskiem o nadanie mgr. Igorowi Lyubashence tytułu doktora nauk humanistycznych w zakresie nauki o polityce.
Obrona Wiesławy Szymczuk
9 czerwca 2010 r. na Wydziale Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej słuchaczki Europejskiego Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów mgr Wiesławy Szymczuk pt. Prasa mniejszości polskiej na Ukrainie (promotor: prof. dr hab. Włodzimierz Mich, recenzenci: prof. dr hab. Andrzej Chodubski z Uniwersytetu Gdańskiego oraz dr hab. Iwona Hofman z UMCS). Komisja Rady Wydziału pozytywnie oceniła rozprawę doktorską i przebieg obrony oraz podjęła decyzję o wystąpieniu do Rady Wydziału z wnioskiem o nadanie mgr Wiesławy Szymczuk tytułu doktora nauk humanistycznych w zakresie nauki o polityce.
Strona 1 z 4
- «
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- 3
- 4
- Następny artykuł
- koniec
- »