rok akademicki 2016/2017

Życzenia

zyczenia2016

 

Pełnych radości, ciepła i spokoju Świąt Bożego Narodzenia

oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku

życzą

pracownicy i dyrektor Centrum Europy Wschodniej UMCS, prof. dr hab. Walenty Baluk.

 

Wizyta dr Jakuba Forst-Battaglia w Centrum Europy Wschodniej

W dn. 2 grudnia 2016 r. w Centrum Europy Wschodniej złożył wizytę dr Jakub Forst-Battaglia- austriacki dyplomata, historyk i filolog słowiański. Po pracy nauczycielskiej i działalności naukowej dotyczącej Europy Środkowo-Wschodniej na Uniwersytecie Wiedeńskim (jako doktor filozofii), wstąpił do służby dyplomatycznej. Był ambasadorem Austrii w kilku krajach, m.in. Polsce i Estonii. Na służbie dyplomatycznej przebywał w Moskwie, Madrycie, Pradze i Tallinie, przez kilka lat obejmował posadę dyrektora Austriackiego Forum Kulturalnego w Kijowie. W kręgu jego zainteresowań badawczych znajdują się m.in. relacje polsko-austriackie i austriacko-ukraińskie oraz stosunki kulturalne między Wiedniem a Galicją. Wiele publikacji poświęcił Polakom w Galicji, napisał liczące się prace z dziejów Galicji i przeszłości polsko-austriackich stosunków politycznych. W 1980 r. wydał w Szwajcarii przewodnik po Polsce zatytułowany Polen, a w 1983 r. w Wiedniu, w ramach obchodów dwustulecia Odsieczy Wiednia, książkę Polnisches Wien. Dr Jakub Forst-Battaglia jest wnukiem wybitnego wiedeńskiego historyka, dyplomaty i krytyka literackiego profesora Ottona Fosrt de Bataglii (1889-1965), wysoce zasłużonej postaci austriacko-polskiego pogranicza naukowego i literackiego, autora m.in. cenionych monografii o Stanisławie Auguście Poniatowskim i Janie III Sobieskim.

Konferencja naukowa "Bezpieczeństwo Europy - Bezpieczeństwo Polski"

W dn. 24 listopada br. Dyrektor Centrum Europy Wschodniej prof. dr hab. Walenty Baluk oraz dr Nadia Gergało-Dąbek wzięli udział w konferencji naukowej „Bezpieczeństwo Europy - Bezpieczeństwo Polski. Metamorfozy bezpieczeństwa i zagrożeń w XX i XXI wieku: nowa jakość polityczna, militarna, demograficzna, kulturowa" zorganizowanej przez Zakład Myśli Politycznej i Zakład Systemów Politycznych UMCS oraz Ludowe Towarzystwo Naukowo-Kulturalne (Oddział w Lublinie).

WARSZTATY EKSPERCKIE Z DR. PIOTREM ANDRUSIECZKO

1 grudnia 2016 r. na Wydziale Politologii UMCS odbyły się warsztaty eksperckie przeprowadzone przez dr. Piotra Andrusieczkę. Spotkanie prowadził dyrektor Centrum Europy Wschodniej UMCS prof. dr hab. Walenty Baluk. Tematem warsztatów, w których uczestniczyli studenci Wydziału Politologii, był „Konflikt rosyjsko-ukraiński w obiektywie dziennikarza”.

Read more ...

Ukraina w centrum Lublina

konkursNW dniach 18-20 listopada br. w Lublinie odbywał się festiwal „Ukraina w centrum Lublina”, organizatorem którego była Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza. Dziewiątą edycję festiwalu zainaugurował w dn. 18 listopada konkurs wiedzy o Ukrainie pt. „Ukraina terra (in)cognita”, zorganizowany w Gimnazjum nr 9 z inicjatywy Iwony Kryczki. W konkursie wzięli udział uczniowie lubelskich gimnazjów i liceów. Konkursantów uroczyście powitał Konsul Ukrainy w Lublinie Witalij Biły oraz dyrektor Gimnazjum nr 9 w Lublinie Urszula Sławek. Centrum Europy Wschodniej UMCS od lat wspiera konkurs wiedzy o Ukrainie, jednym z jurorów którego była dr Nadia Gergało-Dąbek.

Foto: Pavlo Mudryi